«Δύο στα δύο» για την Παπαμιχαήλ
ΑΡΧΙΚΗ >   ΣΠΟΡ  >Τένις
Sportnow.gr

31.03.2016

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ ζευγάρωσε τις νίκες της γι' αυτή την εβδομάδα στο Sharm El Sheikh της Αιγύπτου, καθώς απώλεσε μόλις 4 games από την Alexandra Walters στον 2ο γύρο της τοπικής διοργάνωσης των 10.000 δολαρίων. Αυτή ήταν η 7η πρόκριση σε προημιτελικό για την Ελληνίδα, σε 8 παρουσίες σε τουρνουά στη φετινή σεζόν.

Η Παπαμιχαήλ επιβλήθηκε με 6-1, 6-3 της Walters στον 2ο γύρο του Soho Square Egypt F12 Women's Future, στο Sharm El Sheikh της Αιγύπτου. Η 23χρονη Ελληνίδα προκρίθηκε για 7η φορά σε προημιτελικό διοργάνωσης, από τις 8 παρουσίες που έχει σε τουρνουά στη φετινή σεζόν.

Η Παπαμιχαήλ κέρδισε τα πρώτα δυο games της αναμέτρησης, με την Walters να μειώσει σε 2-1. Αυτό ήταν και το τελευταίο game που κέρδισε η Αυστραλή στο 1ο σετ, αφού η Δέσποινα έκανε δύο διαδοχικά break στη συνέχεια και τελείωσε το πρώτο σετ με το εμφατικό 6-1.

Και στο 2ο σετ η 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και εξασφάλισε προβάδισμα με break από το εναρκτήριο game. Διατήρησε το προβάδισμά της σε ολόκληρο το σετ και με νέο break στο 9ο game, "κλείδωσε" τη νίκη της σε 64 λεπτά.

Η Παπαμιχαήλ, η οποία είναι στο Νο6 του ταμπλό και στο Νο483 της παγκόσμιας κατάταξης, θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Γαλλίδα Victoria Muntean, Νο3 στο ταμπλό και Νο459 στον κόσμο.

πηγή: tennisnews.gr