Δύσκολη νίκη και «4 στα 4» για τον Αίαντα Άρτας
ΑΡΧΙΚΗ >   ΜΠΑΣΚΕΤ  >Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ
Sportnow.gr

07.12.2015

Το «4 στα 4» έκανε ο Αίαντας Άρτας απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Θεσπρωτικού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν τον Αίαντα χαμηλά στο σκορ, παίρνοντας διαφορά 15 πόντων στο 1ο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Αρτινή ομάδα αφυπνίστηκε κάνοντας ένα καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 31-14, πήρε το προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διατήρησε ως το τέλος. Από την ομάδα του Θεσπρωτικού ξεχώρισαν Καλδάνης και Κέφης με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αίαντα, Κώστας, Τσίκος και Ζήκος είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-27, 56-58, 65-72. Διαιτητές: Ζιώγας Αλ., Ντάφλος Κ.

ΑΓΟ Θεσπρωτικού (Βασιλείου Σ.): Τσάτσος 6, Ματσίκας 8, Χριστογιάννης, Καλδάνης Θ. 17, Μήτρος 7, Πανούσης 4, Νάσσης 9 (1), Καλδάνης Α., Κέφης 14 (2), Αθανασίου, Υφαντής, Γρίβας.

Αίας Άρτας (Σμύρης Χρ.): Τσίκος 12 (2), Σακκάς, Γιαννούλης 3 (1), Σμύρης 6, Κυριακίδης, Τσιλιγιάννης 6, Ζαβερδινός 9, Τσαμπάς 8, Παπαμιχαήλ 4, Κώστας 13 (1), Κολώνας, Ζήκος 11.