Εύκολη νίκη στο ντέρμπι ο Αστέρας Παραποτάμου (video)
ΑΡΧΙΚΗ >   ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ  >ΕΠΣ Θεσπρωτίας
  • Sportnow.gr

24.09.2015

Σε ένα παιχνίδι με σχεδόν γεμάτη την κερκίδα του γηπέδου Παραποτάμου, το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι έπειτα από λάθος γύρισμα της άμυνας του Σουλίου, ο Γκόλιας βρέθηκε στην περιοχή και πλάρασε κάνοντας το 1-0 στο 20΄.

Ρεπορτάζ και video: thesprotiaball.gr

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πάλι σε παρόμοιο αμυντικό σφάλμα των φιλοξενούμενων, ο Λιώνης σούταρε στην ανοιχτή γωνία του Πέτρου, διαμορφώνοντας το 2-0, σκορ ψυχολογίας για τα αποδυτήρια. Ενα πρώτο ημίχρονο με το Σούλι να μετράει όμως και τρεις καλές ευκαιρίες, αν και ο Παραπόταμος είχε μια σχετική υπεροχή.

Στην επανάληψη δεν άργησε να γίνει το 3-0, αυτή τη φορά με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Γκόλιας στο 55΄. Δέκα λεπτά αργότερα με όμορφο συνδιασμό με ασσίστ Πανταζή-Λιώνη-Γκόλια ο τελευταίος έκανε το χατ τρικ και το σκορ 4-0. Το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ανήκε στο Σούλι Παραμυθιάς. Κατάφερε και μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτση.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να σκοράρουν δυο φορές, αλλά ο τερματοφύλακας Γαλάνης ήταν στην σωστή θέση. Απουσία για το Σούλι Παραμυθιάς ήταν του μέσου Κώστα Κατσίφα καθώς ταλαιπωρείται από ίωση. Στο ντέρμπι της 1η αγωνιστικής ο Παραπόταμος πήρε την νίκη απέναντι στο Σούλι με ευρύ σκορ 4-1.

Αστέρας Παραποτάμου (Δημήτρης Μουρούτης): Γαλάνης, Γιάκης (Τζίμας 17΄), Κολοβός, Βένος, Τσώτος, Παπανδρέου (Ρίζος 76΄), Καλέσης, Κύργιος (Πανταζής Χ. 46΄), Γκόλιας, Σουλιώτης, Λιώνης.

Σούλι Παραμυθιάς (Κώστας Παππάς): Πέτρου, Τσιάκος (Τσολάκος 60΄), Ντούμας, Τσάγκας, Μπίζιος, Ρίζος, Τσολάκος (Γκάτζιας 46΄), Θανάσης, Μπέλλος Α. (Τσόλης 88΄) , Γκέκας.