Ισοπαλία στην πρεμιέρα για Τηλυκράτη και Αμβρακία Κωστακιών
ΑΡΧΙΚΗ >   ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ  >Γ΄ Εθνική
Sportnow.gr

16.05.2016

Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση του Τηλυκράτη Λευκάδας με την Αμβρακία Κωστακιών, στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη φάση που δημιούργησαν κατάφεραν να σκοράρουν, όταν στο 5΄ ο Γεωργάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαρέλη. Στο 12΄ ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ (στο 22΄ αποχώρησε τραυματίας). Στο 28΄ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 για την ομάδα της Λευκάδας, όταν ο Τάσσος δεν γύρισε σωστά την μπάλα στον Βαρέλη και ο Μακρυγιάννης που μπήκε στην φάση, πλάσαρε άουτ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Γούλας είχε ένα σουτ άουτ από πλευράς Αμβρακίας και στο 33΄ ο Σταμούλης εκμεταλλεύτηκε ένα γλίστρημα του Λ. Καταγή και νίκησε τον Σκιαδά για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο β΄ ημίχρονο και στο 54΄ ο Βαρέλης κράτησε το σκορ, όταν απομάκρυνε εντυπωσιακά πλασέ του Μακρυγιάννη. Στο 58΄ ο Τηλυκράτης έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού ο Λ. Καταγής είδε την κόκκινη κάρτα του κ. Κατσικογιάννη για σκληρό μαρκάρισμα στον Γούλα. Έτσι, ένα λεπτό μετά η Αμβρακία θα μπορούσε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, όμως ο αμυντικός Ιασωνίδης έσωσε στην γραμμή την ομάδα του, απομακρύνοντας κεφαλιά του Σιδηρόπουλου. Στο 65΄ ήταν η σειρά της Αρτινής ομάδας να δειχτεί κόκκινη κάρτα, με τον Σταμούλη να βλέπει την δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται. Στο 81΄ ο Τηλυκράτης έχασε με τον Σιδέρη μοναδική ευκαιρία για να φτάσει στο 2-1, αφού ο επιθετικός των γηπεδούχων σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλε την μπάλα στα δίχτυα και τρία λεπτά μετά ο Βαρέλης κράτησε την ισοπαλία, απομακρύνοντας προσπάθεια του Μακρυγιάννη.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου). Βοηθοί: Διαμάντης-Αντωνίου (Ηπείρου)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Καταγής Γ. (59΄ Ορφανός), Καταγής Σ., Καταγής Λ., Βρεττός, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης, Μακρυγιάννης, Γεωργάκης (λ.τρ. 22΄ Σιδέρης), Δημουλιάς.

Αμβρακία Κωστακιών (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος, Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας, Παππάς (85΄ Αβραμίδης), Σιδηρόπουλος (77΄ Μπεζεβέγκης), Νταλάκας (90΄ Μανοδήμος), Σταμούλης.

φωτο: lefkadasportnews.gr