Μεγάλη πρόκριση στην 4άδα των Εφήβων για τον ΒΑΟ Άρτας
ΑΡΧΙΚΗ >   ΜΠΑΣΚΕΤ  >Ακαδημίες μπάσκετ
Sportnow.gr

17.10.2015

Μεγάλη νίκη-πρόκριση στην 4αδα του πρωταθλήματος Εφήβων για τους αθλητές του Βυζαντινού ΑΟ Άρτας, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν στο τοπικό ντέρμπι με την ομάδα του Πύρρου Αρταίων, με σκορ 59-40.

Το σχετικό δελτίο τύπου της Αρτινής ομάδας αναφέρει: «Το παιχνίδι που διεξήχθη σε κατάμεστο γήπεδο ήταν αμφίρροπο στο Α΄ ημίχρονο με την ομάδα μας να διατηρεί τα ηνία του αγώνα και να βρίσκεται προηγούμενη με σκορ 27-24 με τη λήξη του.

Στο Β΄ ημίχρονο, οι παίκτες μας ανέβασαν στροφές και με όπλο τους την εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά φτάνοντας τελικά σε μια άνετη και δίκαιη νίκη-πρόκριση με σκορ 59-40.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μία ομάδα Εφήβων από τη πόλη μας περνάει στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ για πρώτη φορά μετά απο πολλά χρόνια, γεγονός που καταδεικνύει τη σπουδαιότητα της επικράτησης των παιδιών μας και τη πορεία τους μέχρι τώρα.

Πολλά συγχαρητήρια στον Coach και υπεύθυνο για όλη την Ακαδημία του Συλλόγου μας, Ασπρούδη Παναγιώτη, αλλά και σε όλους τους αθλητές του που με την εξαιρετική τους αυτή εμφάνιση έγραψαν μια  σπουδαία σελίδα για το Σύλλογό μας. Ευχαριστούμε και όσους βρέθηκαν και στήριξαν την προσπάθεια των αθλητών μας.

ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ-ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ 59-40 (13-9,14-15,16-8,16-8). Διαιτητές Ζέρβας Κ.-Λάμπρος Ν.».